Dovoz karavanu

 

Akým spôsobom doviezť karavan zo zahraničia ?

 

  1. Po vlastnej osi na prevozných značkách

Karavan spolu s majiteľom odhlásite a zároveň dostanete prevozné značky s poistením. Proces trvá dokopy asi 20 minút (nepočítam čakanie v rade, ktoré záleží od krajiny kde karavan prepisujete). Auto je už písané na Vás = celá zodpovednosť je na Vás. Môžete spokojne vyraziť na cestu domov. Je nutná platná STK (v Holandsku TUV).

Náklady: cca 130 €

 

  1. Po vlastnej osi na pôvodných značkách

Najlacnejšie riešenie. V tomto prípade sa musíte dohodnúť s človekom, ktorý Vám predáva karavan, pretože karavan bude počas prevozu písaní na jeho meno, takisto Vám musí poskytnúť všetky papiere, ktoré by boli v prípade že Vás zastaví polícia. To znamená, že ak prekročíte rýchlosť alebo spôsobíte nehodu s prívesom, bude mať z toho opletačky pôvodný majiteľ. Nie všetci majitelia s tým budú súhlasiť.

Ak sa Vám ho podarí presvedčiť tak hneď po príchode pošlete späť značky majiteľovi, ktorý karavan odhlási a následne pošle späť odhlásený technický preukaz. Síce najlacnejší proces ale prepis sa predĺži asi o týždeň z dôvodu čakania na odhlásenie TP v zahraničí. Takisto nutná platná STK.

Náklady: poštovné

 

  1. Na prepravníku

    Tu treba zvážiť či si prepravu zaplatím u nejakej prepravnej firmy ( v prípade ak sa na dlhú cestu necítim) alebo prídem už s prepravníkom a karavan si odveziem sám ( v prípade, že karavan nemá platnú STK).

Náklady: Dovoz cez firmu Vás príde pekné draho a dovoz na vlastnom prepravníku odporúčam skôr na kratšie vzdialenosti alebo ako som spomínal, keď karavan chcem niekde fixne uložiť a nechcem ho prihlasovať.