Dovoz karavanu

 

Akým spôsobom doviezť karavan zo zahraničia?

 

  1. Po vlastnej osi na prevozných značkách

Karavan spolu s majiteľom odhlásite a zároveň dostanete prevozné značky s poistením. Proces trvá asi 20 minút (nepočítam čakanie v rade, ktoré záleží od krajiny, kde karavan prepisujete). Auto je už písané na Vás = celá zodpovednosť je na Vás. Môžete spokojne vyraziť na cestu domov. Je nutná platná STK (v Holandsku TUV).

Náklady: cca 130 €

 

  1. Po vlastnej osi na pôvodných značkách

Najlacnejšie riešenie. V tomto prípade sa musíte dohodnúť s človekom, ktorý vám predáva karavan, pretože karavan bude počas prevozu písaný na jeho meno. Takisto vám musí poskytnúť všetky papiere, ktoré by boli potrebné v prípade, že vás zastaví polícia. To znamená, že ak prekročíte rýchlosť alebo spôsobíte nehodu s prívesom, bude z toho mať opletačky pôvodný majiteľ. Nie všetci majitelia s tým budú súhlasiť.

Ak sa Vám ho však podarí presvedčiť, hneď po príchode pošlite značky späť majiteľovi, ktorý karavan odhlási a následne pošle späť odhlásený technický preukaz. Je to síce najlacnejší proces, ale prepis sa z dôvodu čakania na odhlásenie TP v zahraničí predĺži asi o týždeň. Takisto je nutná platná STK.

Náklady: poštovné

 

  1. Na prepravníku

    Tu treba zvážiť, či si prepravu zaplatíte u nejakej prepravnej firmy (v prípade ak sa na dlhú cestu necítite) alebo prídete už s prepravníkom a karavan si odveziete sám (v prípade, že karavan nemá platnú STK).

Náklady: Dovoz cez firmu vás vyjde pekné draho. Dovoz na vlastnom prepravníku odporúčam skôr na kratšie vzdialenosti alebo ako som spomínal, keď karavan chcete niekde fixne uložiť a nechcete ho prihlasovať.